Sezon jesienno – zimowy to w estetyce czas wykonywania zabiegów laserowych. Depilacja, odmładzanie, leczenie trądziku, redukcja blizn, przebarwień, zmian naczyniowych i innych niedoskonałości skóry to najczęstsze wskazania do wykonania laseroterapii. Praktycznie każda z nas przynajmniej raz w życiu korzystała lub będzie korzystać z tego typu procedur. Warto jednak pamiętać, że odpowiednie przygotowanie skóry do laseroterapii jest kluczowe dla osiągnięcia najlepszych efektów i zminimalizowania ryzyka potencjalnych powikłań. Dlatego przygotowałam dla Ciebie kilka niezwykle ważnych wskazówek. To kompleksowy poradnik, który pomoże Ci prawidłowo przygotować skórę do laseroterapii.
1. Unikaj ekspozycji na słońce i opalania
Zrezygnuj z opalania i solarium na minimum 4-6 tygodni przed zabiegiem – laseroterapia na świeżej opaleniźnie zwiększa ryzyko oparzeń, podrażnień i nierówności kolorytu skóry.
Unikaj samoopalaczy i bronzerów, preparatów zawierających drobinki złota –mogą wpływać na pracę lasera, dlatego nie używaj ich przez 2 – 3 tygodnie przed zabiegiem. Przed zabiegiem zaleca się dokładne oczyszczenie skóry, aby pozbyć się ewentualnych pozostałości po kosmetykach. Ich obecność w skórze zwiększa ryzyko powikłań.
2. Odstawienie środków fotouczulających, ziół i suplementów diety
Unikaj substancji fotouczulających – wiele leków i ziół, takich jak retinoidy, niektóre antybiotyki, dziurawiec, nagietek, witamina A, oraz inne suplementy zwiększają wrażliwość skóry na światło. Odstaw je na co najmniej 10 – 14 dni przed zabiegiem, ale tylko po konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym!!!
Ogranicz stosowanie ziół zmniejszających krzepliwość krwi – zioła i suplementy takie jak miłorząb japoński, żeń-szeń, czosnek, kurkuma mogą przyczyniać się do łatwiejszego powstawania siniaków, dlatego warto je odstawić na kilka dni przed zabiegiem.
3. Unikaj innych zabiegów kosmetycznych i produktów drażniących skórę
Przerwa po zabiegach igłowych i inwazyjnych –jeśli korzystasz z mezoterapii, wypełniaczy, botoksu lub zabiegów chirurgicznych, zaplanuj laseroterapię po minimum 3 tygodniach od ostatniego zabiegu, by uniknąć podrażnień i niepotrzebnego obciążania skóry.
Peelingi chemiczne i mikrodermabrazja – nie wykonuj silnych peelingów oraz zabiegów mechanicznego złuszczania na 2-3 tygodnie przed laseroterapią. Skóra musi być w dobrej kondycji, aby zabieg był skuteczny i bezpieczny.
Odstawienie retinoidów i kwasów – na minimum 2-3 tygodnie przed zabiegiem przestań stosować produkty zawierające retinol, kwasy AHA, BHA oraz inne drażniące substancje, aby uniknąć reakcji fotouczulającej.
4. Przerwy między innymi zabiegami estetycznymi i stomatologicznymi
Unikaj leczenia stomatologicznego bezpośrednio przed laseroterapią – jeśli planujesz zabiegi stomatologiczne, odczekaj 1-2 tygodnie po zabiegu stomatologicznym, aby uniknąć potencjalnej infekcji. Sanacja jamy ustnej, usuwanie kamienia nazębnego czy też leczenie kanałowe to zabiegi obficie „uruchamiające” patologiczną florę bakteryjną, która może spowodować nadkażenie bakteryjne.
Zachowaj odstęp od intensywnych zabiegów kosmetycznych – w przypadku wykonywania laseroterapii na obszarze twarzy najlepiej, aby inne zabiegi kosmetyczne, jak np. makijaż permanentny, usuwanie nadmiernego owłosienia były wykonane przynajmniej miesiąc wcześniej lub dopiero po pełnym wygojeniu.
5. Dostosowanie leków stosowanych przewlekle i suplementów diety
Leki przeciwzakrzepowe – osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe powinny skonsultować się z lekarzem, aby ewentualnie odstawić je na kilka dni przed zabiegiem, jeśli nie ma przeciwwskazań.
Przewlekłe schorzenia – cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy zaburzenia hormonalne mogą wpływać na proces gojenia. Poinformuj lekarza o wszelkich chorobach, aby dostosować odpowiednią procedurę przygotowania i regeneracji skóry.
Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – unikaj leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych (ibuprofen, aspiryna), które mogą zwiększać ryzyko krwawienia i siniaków.
6. Kobiety a cykl menstruacyjny
Unikaj zabiegów w trakcie miesiączki – w czasie menstruacji skóra może być bardziej wrażliwa, a próg bólu niższy, co może sprawić, że zabieg będzie mniej komfortowy. Najlepiej zaplanować zabieg laserowy po zakończeniu menstruacji.
7. Stan skóry i infekcje
Przełóż zabieg w przypadku infekcji i stanu zapalnego – jeśli masz infekcję (np. przeziębienie, opryszczkę) lub objawy osłabienia, warto przesunąć zabieg na późniejszy termin, aby uniknąć ryzyka powikłań.
Unikaj zabiegu na skórze z aktywnymi stanami zapalnymi lub ranami – skóra nie może być podrażniona, zadrapana ani mieć otwartych zmian, aby zabieg przebiegł bezpiecznie.
8. Nawodnienie organizmu i nawilżenie skóry przed zabiegiem
Pij odpowiednią ilość wody – nawodnienie jest kluczowe, ponieważ dobrze nawilżona skóra lepiej regeneruje się po zabiegu laserowym.
Stosuj delikatne nawilżenie – na kilka dni przed zabiegiem intensywnie nawilżaj skórę kremem, unikając jednak ciężkich, tłustych kosmetyków, szczególnie w dniu zabiegu. Korzystaj głównie z tych, które zawierają kwas hialuronowy, ceramidy i nie mają działania komedogennego.
9. Unikaj intensywnych ćwiczeń fizycznych na 12h przed zabiegiem
Ogranicz aktywność fizyczną – ćwiczenia mogą zwiększać przepływ krwi w skórze, co podnosi ryzyko obrzęków i siniaków po zabiegu.
10. Unikaj alkoholu i palenia
Na kilkanaście dni przed zabiegiem warto zrezygnować z alkoholu i papierosów, które mogą wydłużać proces gojenia i regeneracji skóry.
Przygotowanie do zabiegów laseroterapii wymaga starannego przestrzegania wytycznych, pozwala zminimalizować ryzyko powikłań oraz zapewnić szybkie gojenie się skóry i uzyskanie optymalnych efektów. Pamiętaj o tym decydując się na tego typu procedury. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości zapytaj o szczegóły swojego lekarza.
dr Anna Skwarek
#laser #depilacja #depilacjalaserowa #depilacjalaserem #laseroterapia #przebarwienia #blizny #trądzik #bliznypotrądzikowe #odmładzanielaserem #odmładzanielaserowe
Dodaj komentarz