Zmiany skórne, takie jak znamiona, kaszaki, brodawki czy też zmiany barwnikowe, mogą pojawić się na skutek działania różnych czynników. Choć wiele z nich ma charakter zmian łagodnych i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, niektóre mogą wymagać usunięcia z powodów estetycznych. Mogą one przyjmować różną postać – między innymi plamek, pieprzyków, guzków lub wypukłości. Niektóre są znamionami genetycznymi, czyli wrodzonymi, i powstają na naszej skórze jeszcze w okresie płodowym. Pozostałe to tzw. znamiona nabyte, czyli pojawiające się na naszej skórze przez okres całego życia i z powodu wpływu różnych czynników. Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych to skuteczna i bezpieczna metoda, która jednocześnie zapewnia dokładną pewną diagnostykę ich charakteru


Zabieg polega na precyzyjnym wycięciu zmiany skórnej wraz z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki. https://drannaskwarek.pl/oferta/chirurgia-chirurgia-estetyczna/wyciecie-zmian-skornych/ Takie postępowanie dotyczy wszystkich zmian, i tych łagodnych i tych podejrzanych, szczególnie jeśli w badaniu dermatoskopowym istnieje duże prawdopodobieństwo, że usuwana zmiana ma charakter nowotworowy.  Zachowanie marginesu zdrowej tkanki pozwala upewnić się, że zmiana została usunięta w całości. Następnie usunięta tkanka jest wysyłana do badania histopatologicznego, które pozwala określić dokładny charakter zmiany i potwierdzić, czy była łagodna, czy też złośliwa. W przypadku, gdy badanie potwierdza łagodny charakter zmiany można uznać, że leczenie zostało zakończone. W przypadku potwierdzenia zmiany nowotworowej leczenie będzie prawdopodobnie kontynuowane.


Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych wykonuje się w przypadku zmian o bardzo różnym charakterze, które z powodu wielkości czy też lokalizacji lub podejrzanego wyglądu nie mogą być usunięte z pomocą lasera. Są to najczęściej:

Zmianami najczęściej występującymi na naszej skórze są znamiona barwnikowe, mówiąc potocznie pieprzyki. Możemy je podzielić na:

Bez względu na rodzaj to właśnie znamiona barwnikowe czyli posiadające barwnik melaninę, mogą być dla nas najgroźniejsze. To one najczęściej przekształcają się w raka skóry. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Więc jeśli zauważysz u siebie niepokojące zmiany skórne, jak najszybciej udaj się do lekarza specjalisty – chirurga lub dermatologa. Lekarz wykona badanie dermatoskopowe i oceni, czy zmiana w danym momencie powinna zostać usunięta. Nigdy nie usuwaj zmian barwnikowych laserem!


Choć zabieg chirurgicznego wycięcia zmiany na skórze jest bezpieczny, istnieje kilka przeciwwskazań, takich jak:


Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska https://www.znanylekarz.pl/anna-skwarek-2/lekarze-wykonujacy-zabiegi-medycyny-estetycznej/warszawa, podczas której chirurg oceni zmianę i przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny. Zalecenia przed zabiegiem obejmują również:


Wycięcie zmiany skórnej przeprowadzane jest po podaniu znieczulenia miejscowego. Jeśli znamię jest małe, może być ono usunięte podczas jednego zabiegu. Po podaniu znieczulenia w formie iniekcji chirurg nacina skórę i usuwa zmianę wraz z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki a następnie zakłada szwy skórne w sposób minimalizujący powstanie blizny. Usunięta tkanka trafia do laboratorium w celu analizy histopatologicznej. Miejsce po usuniętej zmianie zabezpieczane jest na koniec jałowym opatrunkiem. https://drannaskwarek.pl/oferta/chirurgia-chirurgia-estetyczna/wyciecie-zmian-skornych/

Cała procedura trwa od 20 do 60 minut w zależności od wielkości i lokalizacji zmiany.


Po zabiegu pacjent powinien:


Pomimo doświadczenia i staranności chirurga niekiedy może dojść do rozwinięcia powikłań. Ich prawdopodobieństwo zwiększa się u chorych na cukrzycę, osób starszych i otyłych.

  • Blizny – każde postępowanie chirurgiczne powoduje powstawanie blizn,
  • Ból po zabiegu ustępuje po paru godzinach, można stosować leki przeciwbólowe, które zleci lekarz
  • Krwawienie – występuje rzadko. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia krwawienia nie można zażywać aspiryny i leków przeciwzapalnych co najmniej 7-14 dni przed planowanym zabiegiem.
  • Infekcja – jest bardzo rzadkim powikłaniem po tego typu zabiegu. Jeśli wystąpi infekcja leczenie polega na podawaniu antybiotyków i zmianie opatrunków.
  • Reakcje alergiczne – rzadko występują miejscowe reakcje alergiczne na szwy, preparaty stosowane w trakcie dezynfekcji. Reakcje ogólnoustrojowe są związane z rekcją na podawane leki  – najczęściej znieczulające.
  • Przedłużone gojenie – możliwe jest rozejście się rany lub przedłużone gojenie rany. Pacjenci palący papierosy mają większe ryzyko wystąpienia tego typu powikłań.

W mojej klinice każdy zabieg wykonywany jest przez doświadczonego chirurga z dbałością o najmniejsze szczegóły. Zapewniam kompleksową opiekę, od konsultacji po wizyty kontrolne, oraz współpracuję z najlepszymi laboratoriami histopatologicznymi. Moim priorytetem jest Twoje zdrowie i komfort.


Jeśli masz pytania lub chcesz umówić się na konsultację, skontaktuj się ze mną już dziś. https://drannaskwarek.pl/kontakt/

dr Anna Skwarek

#zdrowaskóra #znamiona #znamionaskórne #pieprzyki #brodawkiskóry #włokniakiskóry #czerniak #czerniakskóry #rakskóry #nowotwórskóry #chirurgiaestetyczna #wycięciechirurgiczne #zdrowieiuroda #naczyniakiskóry #naczyniaki #tłuszczaki #kaszaki #chirurgestetyczny #chirurg #lekarzestetyczny #lekarzmedycynyestetycznej #chirurgwarszawa #chirurgestetycznywarszawa #lekarzmedycynyestetycznejwarszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *