*Porady: longevity skin *Tekst przeczytasz w: 3 minuty *Autor: dr Anna Skwarek
Zdecydowanie zapamiętaj te słowa – longevity skin! Długowieczność skóry jest raczej nowym terminem, który trafił do słownika pielęgnacji skóry. Często źle rozumiany i utożsamiany z działaniami o charakterze anty – aging. Długowieczność skóry to jednak zupełnie inne zjawisko. Jak więc rozumieć długowieczność skóry? Przedstawię Ci w tekście poniżej. Koniecznie przeczytaj bo w najbliższych latach często będziesz słyszeć i czytać o longevity skin. To nowy trend, który niesie ze sobą bardzo pozytywne przesłanie – dbając o zdrowie i sprawne działanie swojej skóry możesz dbać o stan swojego zdrowia!
Długowieczność skóry odnosi się do utrzymania w czasie zdrowia skóry, odporności i ogólnej witalności. Podkreśla długoterminowe zdrowie skóry, koncentrując się na podejmowaniu działań zapobiegawczych przeciwko działaniu czynników środowiskowych, takich jak narażenie na promieniowanie UV i zanieczyszczenie powietrza, które mogą przyspieszyć starzenie się skóry.
Długowieczność skóry obejmuje holistyczne podejście, które obejmuje zdrowy styl życia, odpowiednie nawilżenie, zrównoważone odżywianie i kompleksowe procedury pielęgnacji skóry mające na celu utrzymanie jej funkcji barierowej, odpowiedniego poziom nawilżenia i zdolności do regeneracji. Koncepcja ta nie polega więc na odwracaniu oznak starzenia się skóry, a bardziej na zachowaniu naturalnego stanu skóry i jej funkcjonalności, by właśnie opóźnić proces starzenia.
Z tego powodu długowieczność skóry nie powinna być traktowana jako forma terapii o charakterze anty aging. Różnice między nimi można sprowadzić do takich, jakie istnieją między zapobieganiem a korekcją. Długowieczność skóry polega na utrzymaniu i ochronie zdrowia skóry w dłuższej perspektywie, aby zapobiec rozwojowi objawów starzenia, podczas gdy zabiegi przeciwstarzeniowe koncentrują się na korygowaniu już istniejących oznak starzenia się. Oba podejścia są jednak integralną częścią kompleksowej rutyny pielęgnacyjnej, gdzie celem jest utrzymanie zdrowia skóry i młodzieńczego wyglądu. Poprawa zdrowia skóry za pomocą odpowiednich zabiegów estetycznych może zwiększyć ogólną długowieczność, przy jednoczesnym utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji skóry. Preferowane są więc zabiegi regeneracyjne, które poprawiają funkcjonowanie skóry na poziomie komórkowym. https://drannaskwarek.pl/oferta/medycyna-estetyczna/zabiegi-autologiczne/ Zabiegi koncentrujące się na regeneracji i stymulacji prowadzą do spowolnienia procesu starzenia się skóry zapewniając jej długowieczność ponieważ wzbogacają jej strukturę a tym samym optymalne funkcjonowanie.
Wszystkie środki zapobiegawcze mogą również zmniejszyć ryzyko chorób związanych z wiekiem, poprawiając ogólny stan zdrowia i jakość życia. Utrzymanie zdrowej skóry poprzez proaktywną opiekę może zapobiegać rakowi skóry i innym problemom, przyczyniając się do dłuższego i zdrowszego życia. Dowody wskazują, że uszkodzenie skóry może prowadzić do następstw ogólnoustrojowych, napędzając przewlekły stan zapalny, utratę mięśni i masy kostnej oraz spadek funkcji poznawczych dominujących w starszym wieku. Wiele badań potwierdza natomiast, że poprawa nawyków pielęgnacyjnych może złagodzić szkodliwe skutki starzenia się i poprawić ogólny stan zdrowia. Tak więc droga do zdrowia w starszym wieku prowadzi przez właściwą pielęgnację skóry, której celem jest utrzymanie tempa jej metabolizmu, prawidłowej struktury i ochrona przed uszkodzeniami. https://drannaskwarek.pl/oferta/medycyna-estetyczna/technologia-hifu/
Zarówno dla skóry, jak i ciała, koncepcja długowieczności dotyczy nie tylko tego, jak długo żyjemy, ale również tego, ile lat spędzamy w dobrym zdrowiu, a to obejmuje również zdrowie i wygląd naszej skóry. Skuteczna pielęgnacja skóry i właściwe diety, oraz inne wybory dotyczące szeroko pojętego zdrowego stylu życia to kluczowe narzędzia do uzyskania i utrzymania młodzieńczej skóry na dłużej. Tak, to prawda, Twoja skóra może wyglądać młodziej niż twój aktualny wiek, tzw. wiek chronologiczny!
Starzenie biologiczne zależy przede wszystkim od tego co mamy zapisane w genach. Ale najnowsze badania wskazują, że to właśnie czynniki środowiskowe (narażenie na słońce i zanieczyszczenie), styl życia, dieta, ćwiczenia, suplementacja, pielęgnacja, socjalizacja modyfikują działanie genów. Czynniki te wykazują działanie epigenetyczne, co oznacza, że mają moc zmiany sposobu działania genów. To właśnie zmiany epigenetyczne wpływają na to, jak dobrze funkcjonuje i wygląda Twoja skóra. Jak często sobie powtarzasz, że na geny nie masz wpływu, że różne cechy dziedziczysz po swoich rodzicach czy dziadkach. Owszem. Ale od Twoich wyborów zależy czy się w ogóle ujawnią i kiedy to nastąpi. Okazuje się, że dominującą formą starzenia się skóry jest właśnie starzenie zewnętrzne czyli zależne od czynników środowiskowych. Bo środowisko, w którym żyjemy, silnie wpływa na proces starzenia. To znaczy, że właśnie Ty decydujesz o tym jak szybko zmieniać się będzie Twoja skóra z wiekiem i jakie zmiany będzie prezentować. Dlatego wiek biologiczny Twojej skóry nie musi wskazywać na Twój wiek chronologiczny, czyli ten związany z datą urodzenia, a wiek biologiczny skóry może różnić się od biologicznego wieku innych narządów Twojego ciała. W zależności od genów i historii uszkodzeń spowodowanych działaniem czynników środowiskowych, wiek biologiczny skóry może być większy lub mniejszy niż wiek serca lub płuc. A to już zależy od Ciebie. Czynniki takie jak ilość uszkodzeń słonecznych, niezdrowy styl życia, palenie, nadużywanie alkoholu lub innych używek, niedostateczna ilość snu, przewlekły stres, niezdrowa dieta, brak aktywności fizycznej są znane z istotnego wpływu na przedwczesne starzenie się skóry. Już dobrze wiesz, że zdecydowanie podkręcają tempo starzenia się skóry.
Tak więc to, jak wygląda Twoja skóra i jak funkcjonuje, jak szybko się starzeje znajduje się pod Twoją kontrolą. Szeroko pojęta pielęgnacja skóry naprawdę może poprawić jej długowieczność, zdecydowanie wydłużając czas, kiedy utrzymuje swój prawidłowy stan i funkcje. Ale dbałość o skórę ma również pośrednią korzyść: chroniąc powierzchnię skóry przed uszkodzeniami i naprawiając już istniejące sprawiasz, że Twoja skóra jest w stanie lepiej chronić Twoje całe ciało, poprawiając jego długowieczność w zdrowiu.
Jakie są najważniejsze sposoby promowania długowieczności skóry?
Porozmawiaj z lekarzem o długowieczności, o suplementach, których działanie udowodniono – witamina D3, prekursory NAD, witamina C, E, resweratrol.
W codziennej pielęgnacji korzystaj z retinolu, witaminy C, E, peptydów, niacynamidu, ekstraktów roślin bogatych w przeciwutleniacze, resweratrolu, ceramidów.
Długowieczność skóry koncentruje się na promowaniu urody poprzez optymalizację ogólnego zdrowia skóry, wzmocnienia jej integralności i poprawę funkcji tkanek na poziomie komórkowym. https://drannaskwarek.pl/oferta/medycyna-estetyczna/stymulatory-tkankowe/ Chociaż brzmi podobnie do przeciwstarzeniowej pielęgnacji skóry, która koncentruje się na niwelowaniu lub minimalizowaniu oznak starzenia, długowieczność skóry koncentruje się na profilaktycznej poprawie jej funkcji. A więc zdecydowanie możesz postawić znak równości między longevity skin – długowiecznością skóry a profilaktyką. Skoro chronisz swoje zdrowie, chroń też swoją skórę, jej zdrowie zapewni Ci zdrowie całego ciała!
Zainteresowała Cię koncepcja długowieczności skór? Napisz w komentarzu swoje spostrzeżenia, uwagi. Potrzebujesz wsparcia w swoich profilaktycznych działaniach?
Zapraszam Cię na konsultację i zabiegi!
dr Anna Skwarek
https://www.znanylekarz.pl/anna-skwarek-2/lekarze-wykonujacy-zabiegi-medycyny-estetycznej/warszawa
#longevity #longevityskin #długowieczność #długowiecznośćskóry #medycynaregeneracyjna #medycynaestetyczna #stymulatorytkankowe #zdrowieskóry #zdrowieiuroda #profilaktyka #zdrowaskora #pielęgnacja #pielęgnacjaskóry #pielęgnacjaprofilaktyczna #jakdbaćoskórę #jakdbaćoskóręwrażliwą #lekarzmedycynyregeneracyjnej #medycynadługowieczności #longevityskinmedicine #medycynadługowiecznościskóry #medycynadługowiecznościwarszawa #profilaktykastarzenia
Dodaj komentarz