*Porady: kosmetologia * Ten tekst przeczytasz w: 3 minuty * Autor: dr Anna Skwarek
Retinol, czyli witamina A, to jeden z najskuteczniejszych składników aktywnych w walce ze starzeniem się skóry, trądzikiem i innymi problemami dermatologicznymi. Skuteczność jego działania jest niezaprzeczalna, ale przed jego włączeniem do pielęgnacji warto odpowiednio przygotować skórę. Nie chodzi tu tylko o stopniowe wprowadzanie retinolu, ale także o stworzenie optymalnych warunków, które umożliwią jego skuteczne działanie i zminimalizują ryzyko podrażnień.
Zanim zaczniesz stosować retinol, ważne jest, aby Twoja skóra była w jak najlepszej kondycji. W poniższym artykule przedstawię Ci 10 kluczowych kroków, które pozwolą przygotować Twoją skórę do tego procesu. Każdy z tych punktów oparty jest na solidnej wiedzy dermatologicznej i praktyce pielęgnacyjnej.
1. Oczyszczenie skóry – fundament udanej pielęgnacji
Zanim zaczniesz wprowadzać jakiekolwiek aktywne składniki, postaw na odpowiednie oczyszczenie. Powinno być dokładne, ale delikatne – niezależnie od rodzaju i typu skóry. Podczas kontaktu z wodą, zwłaszcza długotrwałego, na przykład długiej kąpieli, warstwa rogowa naskórka ulega rozpulchnieniu, przez co staje się bardziej przepuszczalna i dużo łatwiej o podrażnienia. Dlatego też należy odczekać chwilę po jej oczyszczaniu i nakładać kolejne preparaty w pielęgnacji wyłącznie na suchą skórę. Należy też wybrać łagodny, ale skuteczny preparat oczyszczający, który nie zaburzy bariery lipidowej skóry. W porannej pielęgnacji warto wdrożyć produkty z antyoksydantami, które będą obniżać stres oksydacyjny komórek skóry, a tym samym redukować nasilenie stanu zapalnego w skórze. Po tym etapie warto zadbać o nawilżenie i fotoprotekcję czyli krem z filtrami. Wieczorną pielęgnację również zaczynamy od oczyszczania.
Stosowanie silnych środków oczyszczających może prowadzić do podrażnień, a tym samym zwiększyć ryzyko reakcji na retinol. Dlatego najlepiej postaw na delikatne żele lub pianki, które skutecznie usuwają zanieczyszczenia, ale nie wysuszają skóry. Po oczyszczeniu warto zastosować tonik, który przywróci skórze odpowiednie pH.
2. Zmniejsz liczbę używanych produktów pielęgnacyjnych – mniej znaczy więcej
Jednym z kluczowych kroków w przygotowaniu skóry na retinol jest zmniejszenie liczby stosowanych produktów. Przed włączeniem retinolu warto skupić się na minimalizmie w pielęgnacji. Wskazane jest ograniczenie ilości preparatów zawierających substancje aktywne, takie jak kwasy AHA, BHA, które mogą zwiększać wrażliwość skóry oraz rodzaju używanych kosmetyków.
Skóra musi odpowiednio zareagować na wprowadzenie silnego składnika, jakim jest retinol. Zbyt duża liczba stosowanych kosmetyków może sprawić, że skóra nie zdąży się zaadoptować do nowej pielęgnacji i może zareagować nadmiernym podrażnieniem. Warto w tym czasie zredukować liczbę kroków w codziennej pielęgnacji, skupiając się na nawilżeniu i ochronie lipidowej bariery skórnej.
Największym problemem są nie tyle składniki produktów, co ich nieumiejętne stosowanie. Zbyt częste stosowanie preparatów kwasowych o zbyt dużym stężeniu i zbyt niskim pH może nadmiernie redukować grubość warstwy rogowej naskórka co z pewnością będzie destrukcyjne dla bariery naskórkowej.
3. Nawilżenie – klucz do utrzymania równowagi
Retinol może powodować wysuszenie skóry, dlatego jednym z najważniejszych aspektów przygotowania jest intensywne nawilżenie. Skóra dobrze nawodniona jest mniej podatna na podrażnienia, co jest istotne podczas wprowadzania aktywnych składników.
Zainwestuj w dobrze dobrane preparaty nawilżające, które będą wspierały równowagę skóry. Dobrym wyborem są produkty z ceramidami, kwasem hialuronowym, gliceryną czy pantenolem, które pomogą w odbudowie bariery skórnej i przywrócą jej odpowiednią wilgotność. Nawilżenie powinno być jednym z priorytetów w tym etapie pielęgnacji.
4. Odbudowa ochronnej bariery hydro-lipidowej skóry
Aby przygotować skórę na retinol, warto zadbać o jej barierę hydrolipidową. Dysfunkcyjna bariera naskórkowa jest bardziej przepuszczalna, co niestety zwiększa ryzyko podrażnienia skóry oraz wysypu zmian skórnych z podrażnienia a także jej przesuszenia podczas stosowania retinolu. Dlatego niezbędne jest wzmocnienie bariery lipidowej skóry przed rozpoczęciem kuracji.
Pomogą w tym preparaty z lipidami, ceramidami, masłem shea czy olejami roślinnymi. Możesz także sięgnąć po kosmetyki z dodatkowymi składnikami regenerującymi, takimi jak aloes czy niacynamid, które wspierają proces odbudowy skóry. Jeżeli po kilku tygodniach stan bariery naskórkowej ulegnie poprawie, można krok po kroku wprowadzać substancje aktywne takie jak retinoidy.
5. Zmniejsz ilość kosmetyków w makijażu – odpoczynek dla skóry
Przed rozpoczęciem terapii retinolem warto zredukować ilość kosmetyków stosowanych w makijażu. Makijaż może dodatkowo obciążać skórę, a także utrudniać jej „oddychanie”, co w połączeniu z retinolem może prowadzić do podrażnień. Minimalizując ilość produktów na skórze, pozwalasz jej odpocząć i lepiej reagować na nową pielęgnację.
Warto stosować tylko najprostsze formy makijażu, jeśli konieczne, i wybierać kosmetyki o lekkich formułach, które nie zapychają porów i nie podrażniają skóry.
6. Regularność stosowania nawilżających masek i esencji
Przed włączeniem retinolu warto wzbogacić swoją pielęgnację o nawilżające maski, które zapewnią skórze odpowiednią dawkę wilgoci. Możesz stosować je kilka razy w tygodniu, szczególnie jeśli Twoja skóra jest skłonna do przesuszenia. Maseczki, które zawierają kwas hialuronowy, witaminę E lub składniki kojące, będą pomocne w przygotowaniu skóry na intensywniejsze działanie retinolu.
Dodatkowo, esencje i toniki nawilżające będą miały na celu wzmocnienie skóry, co pomoże zmniejszyć ryzyko podrażnień i zwiększyć efektywność samego retinolu.
7. Odpowiednia dieta – wspomaganie skóry od wewnątrz
Nie zapominaj, że skóra jest odbiciem tego, co dzieje się w naszym organizmie. Dieta bogata w witaminy, minerały i kwasy tłuszczowe Omega-3 wspiera regenerację skóry i przygotowuje ją na intensywne składniki aktywne, takie jak retinol. Ich regularna suplementacja przynosi świetne efekty u wielu osób borykających się z przesuszeniem skóry, zaburzoną barierą hydrolipidową, a nawet niektórymi dermatozami.
Skóra, która jest odpowiednio odżywiona, lepiej reaguje na zabiegi pielęgnacyjne. Pamiętaj, aby dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych – witaminy C, E, cynk, koenzym Q czy selen to tylko niektóre z nich.
8. Zastosowanie delikatnych peelingów
Ostatni etap przed włączeniem retinolu to zabiegi złuszczające, które pomogą usunąć martwy naskórek i przygotują skórę na lepszą absorpcję składników aktywnych. Warto jednak w tym okresie zrezygnować z agresywnych peelingów mechanicznych i postawić na łagodne peelingi chemiczne z kwasami AHA, które nie podrażnią skóry, a przygotują ją na dalsze etapy pielęgnacji.
Peelingi chemiczne można wykonywać raz w tygodniu, ale należy pamiętać, aby nie przesadzić z częstotliwością – skóra powinna mieć czas na regenerację.
Stosowanie peelingów mechanicznych, pocieranie skóry podczas mycia i osuszania, stosowanie produktów z wysoką zawartością etanolu, który rozpuszcza lipidy cementu międzykomórkowego – te wszystkie działania są szkodliwe dla bariery naskórkowej. Dlatego przed włączeniem retinolu zrezygnuj z nich.
9. Stopniowe przyzwyczajanie skóry do nowej pielęgnacji
Chociaż artykuł dotyczy przygotowania skóry do włączenia retinolu, warto również pamiętać, że przed stosowaniem mocniejszych formuł warto najpierw wypróbować preparaty o niższych stężeniach. Pomogą one skórze przyzwyczaić się do nowego składnika aktywnego, a także zmniejszą ryzyko nieprzyjemnych reakcji skórnych.
Retinol wprowadza zmiany w strukturze skóry, dlatego jej stopniowe przyzwyczajanie jest niezbędne, by uniknąć nadmiernych podrażnień.
10. Zabezpieczanie skóry przed słońcem
Ostatnim i bardzo ważnym krokiem w przygotowaniu skóry na stosowanie retinolu jest zapewnienie jej odpowiedniej ochrony przed słońcem. Retinol sprawia, że skóra staje się bardziej wrażliwa na promieniowanie UV, dlatego należy codziennie stosować wysokiej jakości filtr SPF. Ochrona przed słońcem pomoże nie tylko uniknąć podrażnień, ale także zapobiegnie przedwczesnemu starzeniu się skóry.
Przygotowanie skóry na włączenie retinolu to kluczowy etap, który może zadecydować o tym, czy Twoja skóra będzie reagować na ten składnik aktywny pozytywnie, czy raczej doświadczy podrażnień. Dbałość o oczyszczenie, nawilżenie, wzmocnienie bariery ochronnej, a także unikanie agresywnych produktów, to fundamenty, które pozwolą cieszyć się zdrową i promienną skórą po włączeniu retinolu.
Zapraszam na konsultację i zabiegi
dr Anna Skwarek
https://www.znanylekarz.pl/anna-skwarek-2/lekarze-wykonujacy-zabiegi-medycyny-estetycznej/warszawa
#retinol #retinoidy #skóra #zdrowaskóra #pielęgnacja #antyaging #przebarwienia #odmładzanie #zmarszczki #witaminaa #pielęgnacja #terapiaretinolem #medycynaestetyczna #lekarzmedycynyestetycznej #lekarzmedycynyestetycznejwarszawa #jakstosowaćretionol
Dodaj komentarz